15.4/4 = 3.85Lowe’s starting tomorrow is 2 for $8
15.4/4 = 3.85
18/4.99 = 3.6
Menards is cheaper
15.4/4 = 3.85
18/4.99 = 3.6
Menards is cheaper
Sooooo close. What you quoted above is pounds per dollars, so you get less pounds per dollar with Menards.
Lowes Price per pound is $4/15.4 = $0.26 (rounded up), or 26 cents per pound.
Menards Price per pound is $4.99/18 = $0.28 (rounded up), or 28 cents per pound.
Anything under 30 cents per pound is a good deal. Price divided by the weight gives price per pound.
Homework due tomorrow.
Ray![]()
This helps lol. Good to know it’s insanely close in cost though. I’d go to Lowe’s but Menards is 5 min away so gas costs makes Menards cheaper lolThanks charcoal king. HA
I got it at Lowes the other day for $4 per bag. Got free shipping on 8 bags which I thought was super strange because there's no way they made any money selling me 8 bags for 32 bucks with free shipping lol
Home Depot just listed Embers 2x 20lb pack (40lbs) for $9.98 as well.
Scratch the price at Menards. $4.67 sale price expired.Royal Oak at my local Menards is actually $4.67 per 18# bag.
...