So, we go through a 30 oz jar of mayo about every 3-4 weeks. Until recently, the cost was about $3/jar. A couple weeks ago a jar was almost $5. Time to make my own. Total time involved: 5 minutes. Total cost for 30 oz: $1.49. The recipe below makes 14 oz, which is plenty without preservatives.
I shigged the recipe off YouTube videos.
Homemade Mayonnaise
Made this, and it was SOOOO friggin' easy. I measured or weighed everything but the oil. Used about a cup and a quarter as detailed by the 325g weight below. I also used Rice Wine vinegar instead of distilled vinegar. Makes about 14 oz.
WAAAY more flavor than commercial. The vinegar and oil used makes a big difference, so be careful using vinegar or oils with big flavors.
Cost with 6/16/22 prices for ingredients which makes 14 oz. (Edit: correction on the oil).
1 large egg: 22 cents.
Water: negligible.
25g Rice wine vinegar: 16 cents
5g salt: 1 cent
325g canola oil: 30 cents
Total: 69 cents.
Homemade cost $1.49 for the same 30 oz commercial size that currently costs $4.58.
Ingredients
1 large egg, room temp.
20g water, room temp.
25g distilled vinegar (or rice wine vinegar)
5g salt
325g neutral oil (canola or extra light olive)
Optional: some folks add a half tsp of mustard or Dijon.
Directions
Put egg, water, vinegar, and salt in the blender. Add mustard now if using. I used the Blendtec nut butter jar, but any blender or immersion blender will work.
Pulse to mix thoroughly. Remove the center fill cap.
With the blender on a low setting, VERY SLOWLY add the oil and blend until thick. I did not measure the oil. There is a change in sound when it's done, kind of a blub, blub sound. It is VERY noticeable.
Store in the refrigerator in a clean container. Will keep as long as the eggs used remain fresh.
I shigged the recipe off YouTube videos.
Homemade Mayonnaise
Made this, and it was SOOOO friggin' easy. I measured or weighed everything but the oil. Used about a cup and a quarter as detailed by the 325g weight below. I also used Rice Wine vinegar instead of distilled vinegar. Makes about 14 oz.
WAAAY more flavor than commercial. The vinegar and oil used makes a big difference, so be careful using vinegar or oils with big flavors.
Cost with 6/16/22 prices for ingredients which makes 14 oz. (Edit: correction on the oil).
1 large egg: 22 cents.
Water: negligible.
25g Rice wine vinegar: 16 cents
5g salt: 1 cent
325g canola oil: 30 cents
Total: 69 cents.
Homemade cost $1.49 for the same 30 oz commercial size that currently costs $4.58.
Ingredients
1 large egg, room temp.
20g water, room temp.
25g distilled vinegar (or rice wine vinegar)
5g salt
325g neutral oil (canola or extra light olive)
Optional: some folks add a half tsp of mustard or Dijon.
Directions
Put egg, water, vinegar, and salt in the blender. Add mustard now if using. I used the Blendtec nut butter jar, but any blender or immersion blender will work.
Pulse to mix thoroughly. Remove the center fill cap.
With the blender on a low setting, VERY SLOWLY add the oil and blend until thick. I did not measure the oil. There is a change in sound when it's done, kind of a blub, blub sound. It is VERY noticeable.
Store in the refrigerator in a clean container. Will keep as long as the eggs used remain fresh.
Last edited:
