The average kilowatt per hour in the USA is $0.12
1600watt x 24 hours = 38,400 watts or 38.4 kilowatt.
38.4 kilowatt per day x $0.12 = $4.60
Jerky takes about 8 hours to dry so 1/3 of 24 hours. $4.60 / 3 = $1.53.
During the 8 hours my dehydrator is running to make jerky it isn't running continually at capacity/1600 watts so electrical use is further reduces. So even at $0.12 per kw/hr my dehydrator would use about $1.00 worth of electricity per 8 hours.
I agree if you used the
dehydrator 2 or 3 time per week your bill would go up around $15 per month.