Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Search results
Some of the links on this forum allow SMF, at no cost to you, to earn a small commission when you click through and make a purchase. Let me know if you have any questions about this.
I made a 28lb batch of bacon. Normally I take it to work and share but I had some folks ask to buy some. No way you could charge enough to pay for your time and effort but it's nice to know people enjoy your work.
I used 28 grams of Prague, 168 grams of salt, 18 grams of pepper. Flipped every day in fridge for 15 days. Then rinsed off, put in fridge for 2 days
Low smoked for 2hrs for 3 days. Froze then sliced. I added the maple extract in the bag while curing.
https://www.ladysavings.com/kroger-weekly-ad/11/?lsadname2=Kroger&lsed=1713326400
This is the website I use to check Kroger ads. Just type in a couple zip codes from each state and see what they offer.
I bought a LEM grinder couple of moths ago and have been grinding my own hamburger ever since. I can buy ground chuck at the local butcher for $5.39/lb or get brisket, like today for $3.88. Granted I lost a lot in trimming but the hamburger stays red a lot longer in the fridge. Tastes so much...
After I got my 2 briskets Friday, I went Sunday to get 2 more with different account, turns out they don't usually get more than a case at a time here in Indiana. Went to 5 stores and all sold out.
Sometimes I make a cherry bourbon glaze for my ribs. I do the 3-2-1 method with apple juice. My question is, would it be OK to put it in the foil instead of apple juice? I figured I should post an example
My food saver sealer took a crap the other day. Today I was at a local store called "Ollie's" they buy up store close-outs, stuff like that. Anyway, they had a new western harvest guard sealer for $49. I did a quick search and seen they're an older model but usually $99.
Does anyone have any...
I have been buying eye of round and selling jerky at work for $5 for 4oz. I can sell as much as I make. Word gets around then you have everyone and their brother wanting some.
I bought digital scales so it's more precise. If you count your time, you probably won't make money, but I do it because...