or Connect
New Posts  All Forums:Forum Nav:

Smoking ribs

post #1 of 16
Thread Starter 
I am smoking 128 racks of ribs today how much should I charge for this?
post #2 of 16

No clue! What is the occasion? Remember to post pics.

Happy smoken.

David

post #3 of 16
Thread Starter 
50 anniversary party just don't know what to charge
post #4 of 16

How much did you pay for them, and how much effort (what kind of rig, how many can you fit in at once, how long coooking) will you put in?

 

Not sure if this is a serious question from you. 

post #5 of 16
Thread Starter 
Paid $1200 for meat and got enough room using two smokers
post #6 of 16
Thread Starter 
Put my homage rub on them pulled silver skin off and made homemade bbq sauce using charcoal and apple wood
post #7 of 16
Thread Starter 
Homage rub sorry
post #8 of 16
Thread Starter 
Homemade
post #9 of 16

Wow - that's pretty pricey (assuming Baby Backs) unless these slabs are 3 lb size.  Well, either way - I'm assuming you're actually catering it, and are you charging per plate, or for the entire 128 slabs?

post #10 of 16
Thread Starter 
That is just the meat 340 lbs worth what should I charge to cook this? Is $3.25 a lb to much?
post #11 of 16

I hope you didn't end up charging $3.25/lb, otherwise you would have wound up losing $95 for the meat alone.  Why do I have a feeling this is a joke?

post #12 of 16
Thread Starter 
I charged $3.25 a pound for cooking it and that included my rub and sauce that is above and beyond the cost of the meat
post #13 of 16
What you should do is figure out how much it is going to cost you per pound in finished product (meat, fuel, spices, rub ingredients, sauce ingredients, materials, foil, paper towels, ice, etc...). Once you tally all of that up, you know that you will have charge at least that to break even. Then you determine how much profit you want to make.

If it were me, I would charge per slab rather than per pound. I find that easier to manage, but that's my opinion.
post #14 of 16

If you paid $1200 for 340 lbs of ribs, that means you paid $3.52/lb for meat alone.  And you charged $3.25/lb for the finished product.  Seems like you really undersold yourself, unless I'm missing something? 

 

Don't mean to come off as an a-hole, but just curious if we're on the same page.

 

Martin

post #15 of 16
Thread Starter 
I bought the meat for $1200 and sold them for 16 a rack made about $1100 on the job
post #16 of 16

Babybacks, if the are cooked properly and taste good should go for a minimum of $25.00 per rack.  If you know the people, go for $20 but no less.

New Posts  All Forums:Forum Nav:
  Return Home